Kronnika Robot Market Nedir?

İşletmeler Robotik Süreç Otomasyonunu Neden Tercih Ediyorlar?

Bilgi Teknolojileri (BT) sektöründe yer alan danışmanlık ve araştırma firması Gartner, Robotik Süreç Otomasyonunu (RPA) ‘’tekrarlayan, kural tabanlı, öngörülebilir görevleri otomatikleştiren bir teknoloji’ olarak; RPA pazarını ise “herhangi bir uygulamayı bir kullanıcı arayüzü, bir kontrol panosu veya orkestrator aracılığıyla entegre etmek ve komut dosyaları oluşturmak için kullanılan lisanslı yazılım platformları pazarı’’ diye tanımlıyor.

Araştırma sonuçlarından ve dünyanın evrildiği süreçlerden anlıyoruz ki insanlar artık sıkıcı, tekrarlayan ve katma değeri düşük işlerle meşgul olmak istemiyorlar. Şirketler özelinde düşündüğümüzde ise çağı yakalamaya çalışan, dijital dönüşümün bir parçası olmak isteyen modern şirketler RPA gibi yeni teknolojileri kendi firmalarına adapte ediyorlar. Bu teknolojilere, çalışan sayısını azaltmak gibi değil de çıktı kalitesi arttırma ve hatasızlık olarak yaklaşıyor. Harcanan bu eforun şirketlere rakiplerinden bir adım öne geçme fırsatı sunduğunu Kronnika olarak bizzat biz müşterilerimize raporladığımız metriklerde görebiliyoruz. KFC, McDonald’s, Bereket Sigorta, Tempo Çağrı Merkezi ve Sigorta Partner gibi alanında öncü olan şirketler Kronnika RPA teknolojisini seçip binlerce dakika tasarruf edip, maliyetlerini düşürmeye devam ediyorlar.

RPA Pazarı

Gartner, RPA pazarının 2024’e kadar gözle görülür bir şekilde daha da olgunlaşacağını öngörüyor (Gartner Magic Quadrant for Robotic Process Automation).

Globalde yeterli popülerliğe ulaşmış olan, Türkiye’de ise son 2 yılda popülerliği duyulmaya başlamış olan RPA başlı başına bir pazar iken kendi altında yeni pazarlar oluşturmaya da müsait bir teknoloji. Türkiye’de hızlıca bu teknolojiye adapte olan işletmeler ise şimdiden RPA’nın avantajlarını görüp rakiplerinden bir adım öne geçtiler.

RPA Pazarında her ölçekten işletmeye bu teknolojiyi mümkün kılmayı hedefleyen ve “Dünyanın en çok zaman kazandıran RPA şirketi olma” vizyonuyla hareket eden Kronnika ise yakın zamanda Kronnika Robot Market’ini de hem son kullanıcılara, hem robot geliştiricilere hem de işletmelerin kullanımına açtı.

Kronnika Robot Market Nedir?

Kronnika kendi geliştirmiş olduğu yerli RPA platformunu yakın zamanda soft launch yaparak duyurmuştu. Bir robot pazaryeri olarak tasarlanan Kronnika Robot Market, kronnika.io platformu üzerinde oluşturulmuş bir alt kategoridir. Kendi paneli sayesinde verimlilik ve analiz sonuçları gördüğümüz, tek butonla yeni senaryolar tasarlayabildiğimiz, geliştirici arayüzü olan kronnika.io şimdi de robot market seçeneği ile tüm kullanıcılar için üyelik modeli üzerinden yeni bir pazar yeri imkanı sunuyor.

kronnika robot pazaryeri

Kronnika Robot Market, geliştiricilere (düşük kod bilgisi olsa dahi) yaratıcılıklarını kullanarak yeni süreçler üretmelerini ve kullandırdıkları robot dakikası üzerinden gelir elde etmelerini sağlamayı hedefliyor. Şirketler açısından baktığımızda ise ihtiyaçlarına uygun süreçleri otomatize eden robotu kendilerinin seçmelerine olanak tanıyor. Daha fazla süreç için veya daha sıkışık zaman aralığında daha hızlı çözülmesi gereken işlerde daha fazla robotun kullanımını şirketlere sağlamış oluyor. Seçenek sayısı arttırılarak maliyet düşürülmesi, kullandığın kadar öde modeli ile ödeme kolaylığı sağlanması, ayrıca daha fazla insana istihdam sağlanması platformun en önemli pozitif özellikleri arasında yer alıyor. Kronnika, ayrıca şirketlere bu platformu sadece robot satın almak için değil ayrıca kendi süreçlerini üretip dış bir kaynağa bağlı kalmadan süreçlerini hızlıca geliştirip, yönetebilmelerine de imkan tanıyor.

Ayrıca Kronnika.io platformunu kullanmak isteyen geliştiricilere ve şirketlere, Kronnika Academy eğitimlerini açıp çeşitli iş birlikleri yürütmeye devam eden Kronnika, bu sayede yepyeni bir pazar oluşturmuş oluyor. Kronnika en başından beri süreç tasarlamanın ve robot çalıştırmanın çok kolay olduğu ve sonuçların monitor edilip, raporlanabildiği bir platform oluşturarak bu teknolojiyi herkesin kullanımına uygun hale geldiği ortamı sağlamış oldu. Bu aşamadan sonra şirketlere ve geliştiricilere sadece çağı yakalamak ve RPA teknolojisine Kronnika ile hızlıca adapte olmak kalıyor.

 

Neden Kronnika Robot Market?

Kronnika Robot Market, robot sayısı bakımından bağımsız olması ve kullanımı için robot lisans ücreti içermemesi gibi özellikleri ile ön plana çıksa da daha birçok avantajlı özelliği ile kullanıcı dostu bir platformdur.

Kronnika.io’nun sağladığı kendi robotunu geliştirme özelliğinin artık bir robot pazaryeri olarak Kronnika Robot Market adı altında gelir elde edilebilen bir yere dönüşmesi, geliştiricilerin de dikkatini çekiyor. ‘’Drag-Drop’’ yani sürükle bırak arayüzüyle kolayca oluşturulan süreçler geliştiricilerin yaratıcılığıyla birlikte Kronnika Robot Market üzerinden satışa çıkma imkanı buluyor. Ayrıca yine geliştiriciler tarafından düşünüldüğünde kurulumunun kolay olması ve her süreç için ayrı robot bağlamaya ihtiyaç duyulmaması gibi sebepler platformu daha çekici hale getiriyor.

Kronnika Robot Market üzerinden kendi istedikleri robotları seçerek kullanacak olan müşteriler açısından baktığımızda ise robotları insan temassız şekilde, kredi kartı ile kullanmaya başlama gibi kolaylıklar sunulması ve ‘’kullandığın robot dakikası kadar öde’’ gibi yaklaşımlar müşterileri memnun ediyor. Ayrıca Finans, Muhasebe, İnsan Kaynakları, IT gibi bir işletmenin tüm departmanlarına ayrı ayrı hazır robotlar sunabilen Kronnika Robot Market bu çeşitlilik ile de müşterilerinin süreçlerini hızlandırmaya devam edecek.

 

kronnika robot market genel bakis

Kronnika.io üzerinden sunulan analiz araçları sayesinde robotların performansları ölçülebilir olması, çalıştırılan robot sayısı ve dakikası gibi metriklerin müşteri paneli sayesinde kolaylıkla takip edilebilmesi de platform kullanıcılarından alınan olumlu geri bildirimlerin başında gelmektedir. Robotlarla ilgili karşılaşılan herhangi bir sorun olduğunda ise Customer Success ekipleri ve gerektiğinde sonuç odaklı çözümlerle destek sağlayan RPA Geliştiricilerden oluşan tecrübeli teknik ekibimizden Slack gibi kanallardan destek alınabilmesi de, Kronnika’yı pazarda farklı kılan özelliklerin başını çekmektedir.

Hazır Robotları İşletmenize Dahil Etmek İçin